Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Obowiązek podatkowy powstaje na szczególnych zasadach

20 kwietnia 2016 | Ekspert księgowego | Marcin Szymankiewicz

O konieczności rozpoznania VAT od usług budowlano-montażowych na rzecz podatnika decyduje data wystawienia faktury. Pod warunkiem że sprzedawca sporządzi dokument nie później niż 30 dni od zakończenia prac.

Rozpoczynam prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie robót budowlanych. Słyszałem, że obowiązek podatkowy dla tego rodzaju usług rozpoznaje się nie według momentu wykonania usługi, ale według innych kryteriów. Czy to prawda? – pyta czytelnik.

Zasadą jest, że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wykonania usługi (zob. art. 19a ust. 1 ustawy o VAT). Jednak z tytułu świadczenia usług budowlanych lub budowlano-montażowych obowiązek podatkowy, co do zasady, powstaje z chwilą wystawienia faktury. Ten moment będzie wyznaczał konieczność rozpoznania VAT w przypadkach, o których mowa w art. 106b ust. 1 ustawy o VAT, tj.: wystawienia faktury dokumentującej wykonanie tych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10425

Wydanie: 10425

Spis treści
Zamów abonament