Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Najpierw podział, potem sprzedaż

20 kwietnia 2016 | Prawo | Renata 
Krupa-Dąbrowska

Nowe przepisy ograniczające obrót ziemią da się obejść – uważa część prawników.

Za dwa tygodnie wejdą w życie przepisy ograniczające obrót nieruchomościami. Okazuje się, że im bliżej tej daty, tym więcej pojawia się pomysłów na ominięcie przepisów. Zdaniem wielu prawników są one dziurawe. Są jednak i tacy, którzy uważają, że ograniczeń nie można uniknąć.

Wystarczy prosty podział

Pełna nazwa ustawy ograniczającej obrót to: „o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz zmianie niektórych ustaw" (dalej: ustawa rolna). Ogranicza ona m.in. obrót prywatnymi gruntami rolnymi. Jednocześnie przewiduje, że nie będzie się ich stosowało do nieruchomości mniejszych niż 3 tys. mkw.

Ustawa rolna nie wprowadza zmian do ustawy o gospodarce nieruchomościami (dalej: ugn). Oznacza to, że jej przepisy dotyczące podziału nieruchomości będą stosowane także po 30 kwietnia na tych samych zasadach co dotychczas.

– Artykuł 93 ust. 2a ugn przewiduje uproszczone zasady podziału nieruchomości rolnych położonych na terenach nieobjętych miejscowym planem – mówi Bogdan Dąbrowski, radca prawny z Poznania. – Przepis ten dopuszcza podział nieruchomości na mniejsze (bez wcześniejszego załatwiania pozwoleń). Pod...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10425

Wydanie: 10425

Spis treści
Zamów abonament