Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Unia bez węgla niebawem też bez stali

20 kwietnia 2016 | Rzecz o polityce | Anna Słojewska

Europejski przemysł hutniczy może paść ofiarą unijnych zasad poszanowania środowiska
źródło: AFP
Europejski przemysł hutniczy może paść ofiarą unijnych zasad poszanowania środowiska
Anna Słojewska

autor zdjęcia: Rafał Guz
źródło: Fotorzepa
Anna Słojewska


UE zamknęła już większość kopalń. Czy uratuje huty?

Korespondencja z Brukseli

Po latach stawiania na innowacyjność i nowoczesność i wypychania wszystkiego co brudne i dymiące poza granice cywilizowanej Europy w Unii nadszedł czas refleksji nad rolą przemysłu. Jeśli upadnie stalownictwo, zalane przez dotowaną tanią produkcję z Chin czy – w mniejszej skali – z Białorusi, ucierpią nie tylko zatrudnieni w tej branży ludzie. Pod znakiem zapytania stanie jakość produkcji innych gałęzi europejskiego przemysłu. A klimat tylko na tym straci: zamiast w UE, gdzie obowiązują zaostrzone normy środowiskowe, stalownie będą truły gdzieś w Europie Wschodniej, Azji czy Afryce, gdzie nikt się efektem cieplarnianym nie przejmuje. A przy okazji pracę może stracić nawet kilka milionów Europejczyków.

Wspólnota surowców

Głęboki kryzys na rynku stali skupia w sobie jak w soczewce egzystencjalne problemy Europy. U podstaw wspaniałej historii zjednoczenia nieprzyjaznych sobie krajów legła w 1952 roku Europejska Wspólnota Węgla i Stali. Był to pomysł francuskiego polityka Jeana Monneta, który wymyślił pokojowe mechanizmy kontrolowania dwóch strategicznych surowców Europy – węgla i rudy żelaza – i zbliżenia do siebie śmiertelnych wrogów – Francji i Niemiec, na terenie których znajdowały się oba te...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10425

Wydanie: 10425

Spis treści
Zamów abonament