Zbrojenie narodowych arsenałów
Jakie przyjąć zasady i procedury kontraktowania uzbrojenia dla modernizującej się armii, aby nie popełniać kosztownych błędów?
zbigniew lentowicz
Czy da się pozyskiwać sprzęt najwyższej jakości, odpowiadający wojskowym wymaganiom, a przy tym rozwijać rodzimy przemysł obronny, który jest filarem bezpieczeństwa Polski? Na te i inne pytania próbowali odpowiedzieć w siedzibie „Rzeczpospolitej" politycy, eksperci i przedsiębiorcy – uczestnicy debaty „Kryteria zakupów sprzętu przez polskie siły zbrojne".
Prowadzący dyskusję Marcin Piasecki z redakcji „Rz" i „Parkietu" pytał panelistów wprost: jakimi kryteriami powinno się kierować państwo w przypadku zakupów uzbrojenia i czy przy wyborze dostawcy należałoby uwzględniać geopolitykę i kwestie dyplomatyczne?
Mariusz Kordowski, dyrektor programów militarnych Narodowego Centrum Studiów Strategicznych, nie miał wątpliwości, że każdą decyzję o pozyskaniu wojskowej techniki musi bezwarunkowo poprzedzać analiza zagrożeń. Jego zdaniem właśnie pogłębiona ocena – tego, co zagraża bezpieczeństwu i suwerenności RP zarówno w krótkoterminowej, jak i wieloletniej perspektywie – musi być podstawą do wszelkich rozstrzygnięć, zwłaszcza kwestii, które sprzętowe i kompetencyjne potrzeby są absolutnie priorytetowe i wymagają pilnego działania, a które mają charakter drugoplanowy.
Ważne rodzime fabryki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta