Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Skład akcjonariatu nie miał znaczenia

20 kwietnia 2016 | Prawo | Aleksandra Tarka

Fiskus ostatecznie przegrał spór o spółki komandytowo-akcyjne z przesuniętym rokiem obrotowym.

aleksandra tarka

We wtorek Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną skarbówki w precedensowej sprawie o opodatkowanie spółek komandytowo-akcyjnych.

Chodzi o wielokrotnie opisywany na naszych łamach spór wynikły ze zmiany zasad opodatkowania spółek komandytowo-akcyjnych (s.k.-a.).

Niekorzystna zmiana

Przypomnijmy, do końca 2013 r. takie spółki nie były podatnikami. Opodatkowaniu podlegały przychody (dochody) wspólnika. Przy czym zgodnie z orzecznictwem u akcjonariusza-osoby fizycznej o przychodzie można było mówić dopiero w chwili wypłaty dywidendy.

Od 1 stycznia 2014 r. s.k.-a. zostały objęte podatkiem dochodowym od osób prawnych od pierwszego dnia roku obrotowego takiej spółki rozpoczynającego się po 31 grudnia 2013 r. Obecnie więc s.k.-a. płacą podatek dochodowy tak jak spółki kapitałowe. Ze starych zasad rozliczania mogły jednak skorzystać firmy, których rok obrotowy nie pokrywał się z kalendarzowym. Żeby z nich skorzystać wiele spółek zdecydowało się na zmianę roku obrotowego....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10425

Wydanie: 10425

Spis treści
Zamów abonament