Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Biuro rachunkowe nie przejmie odpowiedzialności

20 kwietnia 2016 | Ekspert księgowego | Rafał Krzyżak
Podstawowe obowiązki kierownika jednostki
źródło: Rzeczpospolita
Podstawowe obowiązki kierownika jednostki

Księgowy wskazany spoza grona zarządu odpowiada za realizację obowiązków wynikających z ustawy 
o rachunkowości, jeśli wyrazi na to zgodę na piśmie. Ale nie oznacza to, że członkowie zarządu są zwolnieni 
z odpowiedzialności.

Przestrzeganie przez uczestników obrotu gospodarczego przepisów o rachunkowości z uwzględnieniem regulacji dotyczących sprawozdawczości finansowej jest przedmiotem zainteresowania co najmniej trzech dużych grup interesariuszy.

1. Są nimi w pierwszej kolejności organy publiczne, takie jak urzędy skarbowe, ale także Komisja Nadzoru Finansowego, a w skrajnych wypadkach prokuratura.

2. Kolejną grupą są kontrahenci, żywo zainteresowani ustaleniem pozycji finansowej podmiotu w celu wejścia z nim w różnorakie relacje biznesowe.

3. Na koniec zaś, w relacji zarząd – udziałowcy (akcjonariusze), ci ostatni chcą wiedzieć, czy spółka zmierza w dobrym kierunku, a tym samym czy ich inwestycja przynosi spodziewany zwrot.

Nic zatem dziwnego, że regulująca te zagadnienia ustawa o rachunkowości (dalej: uor) przewiduje obok odpowiedzialności cywilnej najsurowszą, bo karną odpowiedzialność za naruszenie przewidzianych w tym zakresie wymogów.

W zależności od formy prawnej

Tak jak w przypadku każdej odpowiedzialności kluczowe znaczenie ma ustalenie osoby, której można ją przypisać. Na podstawie przepisów uor taką osobą jest w pierwszej kolejności kierownik jednostki zdefiniowany w art. 3 ust. 6 uor. Wbrew potocznemu rozumieniu tego terminu „kierownik jednostki" oznacza – w zależności od formy prawnej firmy – różne osoby, takie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10425

Wydanie: 10425

Spis treści
Zamów abonament