Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Brak zakazu konkurencji nie zwalnia z lojalności

16 maja 2017 | Dobra Firma | Sebastian Kryczka
Prowadzenie własnej działalności na sprzęcie firmowym grozi dyscyplinarką.
źródło: Fotolia
Prowadzenie własnej działalności na sprzęcie firmowym grozi dyscyplinarką.

Umowa o zakazie konkurencji nie jest niezbędna do ochrony interesów pracodawcy. Pracownicy nie mogą podejmować aktywności, które są sprzeczne z tymi interesami. Wynika to z kodeksowego obowiązku dbałości o dobro zakładu pracy.

Pracodawcy – szczególnie przedsiębiorcy nastawieni na rozwój swojej działalności, dążą do uzyskania przewagi nad konkurencją. Niebezpieczeństwem mogą być sami pracownicy, którzy nie zawsze wykazują się lojalnością i poczuciem obowiązku o dobro zakładu pracy. Podstawowym sposobem na zabezpieczenie się pracodawcy przed działaniami konkurencyjnymi ze strony podwładnych jest zawarcie umów o zakazie konkurencji.

Umowa o zakazie konkurencji jest umową odrębną, sporządzaną w formie pisemnej. Na jej podstawie pracownik nie może prowadzić działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy, jak również świadczyć pracy w ramach stosunku pracy lub na innej podstawie na rzecz podmiotu prowadzącego taką działalność. Zakaz ten pracodawca ma prawo...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10750

Wydanie: 10750

Spis treści
Zamów abonament