Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nieskuteczny unik przed zwolnieniem

16 maja 2017 | Dobra Firma | Ryszard Sadlik

Odmowa przyjęcia wypowiedzenia umowy o pracę nie uchroni pracownika przed jej rozwiązaniem ani nie usprawiedliwi spóźnienia w złożeniu pozwu do sądu pracy. Pracodawca powinien to jednak móc udowodnić.

W praktyce nierzadko zdarza się, że pracownik, chcąc uniemożliwić szefowi rozwiązanie umowy o pracę, odmawia przyjęcia wręczanego mu dokumentu zawierającego wypowiedzenie. W ten sposób najczęściej chce wyrazić swój sprzeciw. Nieraz jednak kieruje nim myśl, że w ten sposób zablokuje rozwiązanie umowy. Takie działanie jest nieskuteczne. Mimo odmowy przyjęcia pisma, wypowiedzenie jest prawidłowe i ostatecznie doprowadzi do rozwiązania umowy o pracę.

Ważne jest jednak, aby pracodawca mógł, na wypadek ewentualnego sporu przed sądem pracy, udowodnić, że pracownik miał możliwość zapoznania się z treścią wręczanego mu wypowiedzenia umowy o pracę, ale nie skorzystał z niej z własnej woli.

Skuteczność wypowiedzenia umowy o pracę, mimo jego nieodebrania przez pracownika, wynika z faktu, że w stosunkach pracy z mocy art. 300 kodeksu pracy stosuje się art. 61 § 1 kodeksu cywilnego dotyczący zasad składania oświadczeń woli.

Ważne doręczenie

W myśl tego przepisu oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią. Zatem przyjmuje się, że oświadczenie woli składane przez pracodawcę zostaje złożone pracownikowi z chwilą, gdy miał on możliwość zapoznać się z treścią pisma.

W przypadku wręczania wypowiedzenia umowy o pracę oznacza...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10750

Wydanie: 10750

Spis treści
Zamów abonament