Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Upadłość firmy nie pozbawi pensji zatrudnionych

16 maja 2017 | Dobra Firma | Robert Stępień

Zgodnie z art. 128 Prawa upadłościowego i naprawczego, czynności upadłego – będącego spółką lub osobą prawną – dokonane z jej wspólnikami lub reprezentantami, w terminie 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości, są bezskuteczne w stosunku do masy upadłości. Przepis ten nie ma jednak zastosowania do stosunku pracy. Pracownik i pracodawca nie mogą być ograniczani sankcją bezskuteczności czynności prawnych odpłatnych, wymaganych w zwykłym zatrudnieniu pracowniczym.

Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 4 września 2014 r. (I PK 23/14).

Stan faktyczny

Pracownik był zatrudniony w spółce na stanowisku prezesa zarządu za wynagrodzeniem 2500 zł brutto. Od marca 2008 r. pobierał wyższe wynagrodzenie, w wysokości 6000 zł brutto. Zostało to potwierdzone aneksem do umowy o pracę, jednak dopiero w grudniu 2008 r. W kwietniu 2009 r. został zgłoszony wniosek o ogłoszenie upadłości spółki. Syndyk masy upadłości wystąpił z powództwem o zwrot zawyżonej części wynagrodzenia, powołując się na art. 128 Prawa upadłościowego i naprawczego.

Rozstrzygnięcia sądów

Sąd rejonowy uwzględnił powództwo. Stwierdził, że aneks do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10750

Wydanie: 10750

Spis treści
Zamów abonament