Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kontrasygnata po złożeniu oświadczenia woli przez wójta

16 maja 2017 | Administracja | Anna Puszkarska

Jeżeli dana czynność prawna może spowodować powstanie zobowiązań pieniężnych gminy, potrzebna jest kontrasygnata skarbnika. Kontrasygnata stanowi potwierdzenie, że gmina ma środki finansowe na wykonanie tych zobowiązań.

- Umowa zawarta przez gminę wymagała kontrasygnaty skarbnika. Czy w przypadku rozpoczęcia realizacji tej umowy przez gminę można przyjąć, że kontrasygnata została udzielona w dorozumiany sposób?

Tak. W art. 46 ustawy o samorządzie gminnym przewidziano, że oświadczenie woli w imieniu gminy w zakresie zarządu mieniem składa jednoosobowo wójt albo działający na podstawie jego upoważnienia zastępca wójta samodzielnie albo wraz z inną osobą upoważnioną przez wójta. W sytuacji, gdy dana czynność prawna może spowodować powstanie zobowiązań pieniężnych, do jej skuteczności potrzebna jest dodatkowo kontrasygnata skarbnika gminy (głównego księgowego budżetu) lub osoby przez niego upoważnionej. Skarbnik gminy, który odmówił kontrasygnaty, dokonuje jej na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10750

Wydanie: 10750

Spis treści
Zamów abonament