Zmiany w kodeksie postępowania administracyjnego
Jedną z najważniejszych zmian wprowadzonych w trybie nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego jest ustanowienie szczególnego trybu postępowania o charakterze uproszczonym.
Nowe postępowanie ma poprawić sprawność i szybkość działania organów administracji publicznej w określonych kategoriach spraw, a tym samym zwiększyć skuteczność aparatu urzędniczego.
Uproszczenie procedury administracyjnej wpisuje się w tzw. plan Morawieckiego, a zwłaszcza w „Konstytucję dla biznesu" przewidującą liczne ułatwienia dla przedsiębiorców, polegające m.in. na znoszeniu barier prawnych ograniczających prowadzenie działalności gospodarczej. Nie bez powodu zatem projekt uchwalonej ustawy z 7 kwietnia 2017 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania administracyjnego oraz niektórych innych ustaw powstał w Ministerstwie Rozwoju.
Obowiązujące rozwiązania
Kodeks postępowania administracyjnego już teraz zawiera pewne rozwiązania realizujące zasadę „prostoty" postępowania, takie jak:
- terminy załatwiania spraw (w szczególności art. 35 § 1 i 2 k.p.a.),
- zasady rozstrzygania sporów o właściwość (art. 22 i 23 k.p.a.),
- możliwość odmowy wszczęcia postępowania (art. 61a k.p.a.),
- korekta drobnych błędów w rozstrzygnięciu (art. 111-113 k.p.a.),
- samokontrola organu w postępowaniu odwoławczym (art. 132 k.p.a.),
- przyjęcie oświadczenia strony w miejsce zaświadczenia (art. 75 § 2 k.p.a.).
Uproszczone procedury uregulowane zostały także w innych ustawach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta