Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kilka sposobów finansowania inwestycji

16 maja 2017 | Administracja | Anna Skweres

Rewitalizacja jako kompleksowy i długotrwały proces wydobywania obszaru zdegradowanego z kryzysu wymaga zaangażowania znacznych środków finansowych. Potrzebny jest długookresowy plan działań i jego konsekwentna realizacja.

Rewitalizacja – z definicji - prowadzona jest na ograniczonym obszarze, jednak potrzeby finansowe związane z kompleksowym przeobrażeniem tego obszaru zazwyczaj przekraczają możliwości poszczególnych gmin. Bez wsparcia w postaci finansowania zewnętrznego czy instrumentów finansowych dostosowanych do specyfiki procesu trudno jest przeprowadzić rewitalizację w rozsądnym horyzoncie czasowym.

Regionalne programy operacyjne

Podstawowym źródłem dofinansowania projektów rewitalizacyjnych ze środków europejskich są regionalne programy operacyjne (RPO). To na poziomie lokalnym najlepiej widać potrzeby i właśnie tam najlepiej jest diagnozować i finansować potencjalne rozwiązania. Jednak, żeby sięgnąć po środki przeznaczone w programach operacyjnych na przedsięwzięcia rewitalizacyjne trzeba wykazać zgodność projektów z programami rewitalizacji. Ma to zapewnić, że dofinansowywane nie są projekty „wyspowe" lecz, że stanowią one elementy większej, przemyślanej, skonsultowanej z interesariuszami i zaplanowanej wizji rozwoju. Oznacza to, że gminy, które jeszcze nie opracowały programów rewitalizacji mają coraz mniejsze szanse na skorzystanie z pieniędzy unijnych na ten cel.

RPO w każdym województwie zostały sformułowane nieco inaczej, ale w wielu z nich zostały wydzielone osobne działania dedykowane projektom rewitalizacyjnym i uwzględniające...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10750

Wydanie: 10750

Spis treści
Zamów abonament