Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zaufanie, panie prezydencie!

05 września 2017 | Rzecz o prawie

Narzucony adwokat jest traktowany jak zło konieczne.

Karol Pachnik

Grzegorz Prigan

Minęły dwa lata od wprowadzenia systemu nieodpłatnej pomocy prawnej. Adwokaci protestowali i uprzedzali, że to zła ustawa, ale politycy byli głusi. Po dwóch latach już widzą mankamenty i oferują różnego rodzaju remedia, by społeczeństwo pokochało inicjatorów zmian, nie dbając wcale o to, jaki naprawdę jest cel tej ustawy.

Z przykrością odnotowaliśmy, że chór urzędników i specjalistów od prawa widzi sposób naprawy wadliwej ustawy jedynie w rozszerzeniu jej obszaru podmiotowego. W te tony wpisuje się właśnie prezydencki projekt nowelizacji ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej – zwanej powszechnie w środowisku praktyków prawa ustawą pakamerową.

Nie wierzymy

Niezrozumiałe jest dla nas, że pomimo oczywistego fiaska obecnej ustawy nie słucha się praktyków mających najlepszą wiedzę, jak nieodpłatną pomoc prawną uzdrowić. Nie wierzymy, że urzędnicy Ministerstwa Sprawiedliwości – w tym pewnie i sędziowie – broniący budżetu państwa przed wydatkami na pomoc prawną z urzędu nie dostrzegają, że miliony złotych w skali rocznej marnotrawione są na opłacanie dyżurów pomocy prawnej w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10844

Wydanie: 10844

Spis treści
Zamów abonament