Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czas na program eliminacji HCV

05 września 2017 | Nauka | Piotr Górski
Wirusowe zapalenie wątroby stanie się wkrótce problemem nie tylko zdrowotnym ale i ekonomicznym
źródło: Fotolia
Wirusowe zapalenie wątroby stanie się wkrótce problemem nie tylko zdrowotnym ale i ekonomicznym

Przed nami jeden z najciekawszych paneli zdrowotnych Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Eksperci są zgodni: stanęliśmy przed przełomem, jakiego nie było w medycynie od bardzo dawna. Pojawiły się bowiem terapie, które dla pacjentów z każdym typem wirusowego zapalenia wątroby są skuteczne w 90 i więcej procentach. Oznacza to, że zakaźną chorobę przewlekłą można już nie tylko leczyć, ale i wyleczyć! To drugi przypadek w dziejach ludzkości, kiedy chorobę zakaźną można wyeliminować całkowicie.

W dodatku nowoczesne programy leczenia działają szybko. Zamiast rocznej terapii obarczonej silnymi działaniami niepożądanymi, skutkującymi długotrwałymi zwolnieniami z pracy, pojawiają się programy skracające okres terapii do 3 miesięcy, przy znacząco wyższej skuteczności i wyższym profilu bezpieczeństwa.

Sprawa ma duże znaczenie społeczne, bo skala problemu jest poważna. WZW C jest główną przyczyną marskości i nowotworów wątroby, a to często oznacza konieczność przeszczepu i dożywotnie przyjmowanie drogich leków.

W Polsce zdiagnozowanych zostało dotychczas ok. 30 tys. osób zakażonych HCV, a szacuje się, że ten problem może dotyczyć dziesięciokrotnie większej liczby Polaków.

A zatem, czy nowoczesne leczenie HCV to koszt czy inwestycja w przyszłość? Kogo i gdzie testować, aby możliwie szybko znaleźć pozostałych zakażonych? Jak wygląda sytuacja epidemiologiczna zakażeń HCV w Polsce w porównaniu z innymi krajami Europy? Czy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10844

Wydanie: 10844

Spis treści
Zamów abonament