Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dobre oceny dla polskiej gospodarki

05 września 2017 | Ekonomia

Ten tydzień dobrze rozpoczął się dla polskiej waluty. Złoty umacniał się w poniedziałek do większości dewiz. Przykładowo – euro taniało o 0,4 proc., do 4,2383 zł, dolar o 0,75 proc., do 3,5585 zł, a funt o 0,8 proc., do 4,6097 zł.

„Złoty umacniał się w reakcji na podwyższenie przez agencję Moody's prognoz dla polskiej gospodarki. Tym samym na drugim planie znalazła się Korea Północna, która budzi strach na rynkach finansowych kolejnymi próbami bombowymi" – pisał w komentarzu Marcin Kiepas, główny analityk Fundacji FxCuffs. Agencja ratingowa podwyższyła prognozę PKB Polski na ten rok do 4,3 proc. i obniżyła prognozę deficytu sektora finansów publicznych do 2,5 proc. PKB. Na dobre oceny rodzimej gospodarki zareagował też rynek długu – rentowność obligacji 10-letnich spadała do 3,291 proc.

Słabość znów wróciła na rynek amerykańskiego dolara, co należy wiązać z narastającym napięciem między USA i Koreą Północną. Dolara taniał wczoraj najbardziej, bo o 0,9 proc., do franka szwajcarskiego. Wobec jena tracił 0,6 proc., a do euro 0,4 proc. ©℗

—pz

Wydanie: 10844

Wydanie: 10844

Spis treści
Zamów abonament