Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy samotny rodzic ubiegający się o pomoc 500+ musi wystąpić z pozwem o alimenty

05 września 2017 | Administracja | Anna Puszkarska

Po zmianie przepisów, jednym z wymagań koniecznych do przyznania świadczenia 500+ osobie samotnie wychowującej dziecko jest przedstawienie przez nią tytułu wykonawczego ustalającego alimenty na dziecko od drugiego rodzica. Takim tytułem wykonawczym nie musi być jednak wyrok sądu.

- Kobieta samotnie wychowująca dziecko nie ma wyroku sądu ustalającego alimenty na dziecko od jego ojca, w związku z czym złożyła wniosek o świadczenie wychowawcze na okres od 1 października 2017 r. bez tego wyroku. Czy, zamiast kierować do sądu pozew o alimenty, może uzupełnić swój wniosek przez przedstawienie aktu notarialnego, w którym ojciec dziecka zobowiąże się do płacenia alimentów i podda egzekucji, po nadaniu temu aktowi klauzuli wykonalności?

Tak. Warunki nabywania prawa do świadczenia wychowawczego (tzw. 500+) oraz zasady przyznawania i wypłacania tego świadczenia określa ustawa o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Przewidziano w niej, że świadczenie 500+ na pierwsze dziecko jest uzależnione od spełnienia kryterium dochodowego i przysługuje jeżeli dochód rodziny na osobę nie przekracza 800 zł, a jeżeli członkiem rodziny jest niepełnosprawne dziecko – 1 200 zł. Świadczenie 500+ na drugie i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10844

Wydanie: 10844

Spis treści
Zamów abonament