Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nieregulaminowy regulamin?

05 września 2017 | Prawo | Wojciech Hermeliński

Procedury | Zakaz wyrażenia opinii o prawidłowości obsadzenia sądu narusza sędziowską niezawisłość.

Monitor Polski z 1 sierpnia 2017 r. (poz. 767) opublikował uchwałę Zgromadzenia Ogólnego sędziów Trybunału Konstytucyjnego z 27 lipca 2017 r. w sprawie jego regulaminu. Zastąpił on poprzedni, uchwalony 15 września 2015 r. na podstawie obowiązującej wówczas ustawy o Trybunale Konstytucyjnym z 25 czerwca 2015 r.

W nowym, obowiązującym od 1 sierpnia 2017 r. regulaminie znalazło się kilka przepisów, które mogą budzić obawy o zgodność nie tylko z ustawą, na podstawie której zostały uchwalone (chodzi o ustawę z 30 listopada 2016 r. o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym DzU z 2016 r., poz. 2072), lecz także z konstytucją.

Blaski i cienie formalizmu

Wątpliwości konstytucyjne nasuwa uregulowanie zawarte w § 21 ust. 3 regulaminu, który obliguje prezesa TK do zwrotu wniosku podmiotu, o którym mowa w art. 191 ust. 1 pkt 1 i 2 konstytucji, oraz pytania prawnego, gdy w związku z niespełnieniem przez nie wymagań przewidzianych w ustawie został zakreślony siedmiodniowy termin do usunięcia dostrzeżonych braków, a te nie zostały w terminie usunięte. Zgodnie z art. 60 ust. 2 tej ustawy, „jeżeli wniosek, o którym mowa w ust. 1, lub pytanie prawne nie spełniają wymagań przewidzianych w ustawie, a usunięcie braków jest możliwe, prezes TK wydaje zarządzenie, w którym wzywa do ich usunięcia w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10844

Wydanie: 10844

Spis treści
Zamów abonament