Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Data na decyzji wójta nie ma znaczenia przy naliczaniu odsetek

05 września 2017 | Administracja | Marcin Nagórek

Gmina powinna domagać się od niepublicznej placówki odsetek, liczonych od dnia następującego po bezskutecznym upływie ustawowego, 15-dniowego terminu na zwrot dotacji, a nie daty wydania decyzji przez wójta.

Nasza gmina dotuje kilka niepublicznych placówek. Ostatnio jedna z nich złożyła korektę rozliczenia dotacji za miniony rok. Szkoła sama odkryła błąd (nie było kontroli), że podała zbyt dużą liczbę uczniów, przez co zawyżona została kwota dotacji. Jaki przyjąć termin początkowy do naliczania odsetek od dotacji pobranych w nadmiernej wysokości? Zdaniem wójta powinna być to data decyzji o zwrocie dotacji.

Po pierwsze, kwestia zwrotu do budżetu jednostki samorządu terytorialnego (tu: gminy) dotacji pobranych w nadmiernej wysokości oraz naliczania odsetek od tych dotacji uregulowana została w art. 252 ust. 1 pkt 2 i ust. 6 pkt 2 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych. Z tych regulacji wynika, że dotacja udzielona z budżetu jednostki samorządu terytorialnego pobrana w nadmiernej wysokości, podlega zwrotowi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Wykup dostęp do pełnego Archiwum na 120 minut.

wyślij SMS o treści RP.ARCHIWUM na 7936
(koszt: 9 zł + VAT)

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum
Wydanie: 10844

Wydanie: 10844

Spis treści

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament