Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Koniec niepewności II filara

05 września 2017 | Ekonomia
autor zdjęcia: Adam Burakowski
źródło: Fotorzepa

Paweł Borys Aktywa zgromadzone w Funduszu Rezerwy Demograficznej wzrosną do 60 mld zł, a polityka inwestycyjna FRD może być bardziej efektywna niż dzisiaj – ocenia prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

 

Rz: Wicepremier Morawiecki podkreśla, że potrzebujemy zrównoważonego wzrostu, opartego także na inwestycjach, a nie tylko na konsumpcji. Na razie jednak inwestycje nie ruszają.

Generalnie zarówno w polskiej, jak i światowych gospodarkach konsumpcja to główna silą napędowa wzrostu PKB z około 75-proc. udziałem w jego strukturze. Dodatkowo w Polsce jako społeczeństwo bogacimy się i przez to konsumujemy więcej, a dzięki szybkiemu wzrostowi wynagrodzeń o ponad 5 proc. i zatrudnienia o około 2 proc. obecna sytuacja gospodarstw domowych jest coraz lepsza. Pozwala ona także na wzrost oszczędności, co widoczne jest w nadwyżce depozytów detalicznych nad kredytami. Obecnie firmy inwestowały głównie we wzrost zatrudnienia, ale za tym pójdą też inwestycje w maszyny. To naturalny proces.

Ale na razie raczej nie idą.

Już w II kwartale nastąpiło przełamanie i mamy wzrost inwestycji w ujęciu rocznym o 0,8 proc. Na razie niewielki, ale w II półroczu tego roku dynamika inwestycji może zbliżyć się już do 4–5 proc., dzięki ożywieniu zarówno po stronie przedsiębiorstw, jak i sektora publicznego. W samorządach już widać spory ruch. Jeśli chodzi o przedsiębiorstwa, to obserwujemy wysoki popyt na towary i usługi, dobrą kondycję...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10844

Wydanie: 10844

Spis treści
Zamów abonament