Budujemy korporację zbrojeniową
rozmowa | Błażej Wojnicz, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej.
Rz: Obejmując władzę w Polskiej Grupie Zbrojeniowej, zapowiadał pan, że priorytetową sprawą będzie dokończenie konsolidacji w grupie integrującej kluczowe państwowe spółki przemysłowego potencjału obronnego RP. Temu miały być podporządkowane najpilniejsze decyzje nowej ekipy w PGZ. Ambitny plan, z którym próbowali uporać się również pana poprzednicy, się powiódł?
Błażej Wojnicz: Korporacyjny kodeks grupy kapitałowej został już przyjęty przez zarząd i radę nadzorczą, a obecnie czeka na zatwierdzenie przez zgromadzenie wspólników.
Zależało nam przede wszystkim na tym, aby – nie krępując autonomii i energii poszczególnych spółek – lepiej wykorzystać atuty, jakie daje ich przynależność do dużej organizacji przemysłowej. Jeżeli więc mamy w Grupie spółkę, która eksportuje 70-80 proc. swoich wyrobów, to jest oczywiste, że nikt nie będzie ingerował w istniejące i skutecznie działające procedury eksportowe, działalność przedstawicielstw zagranicznych, kontakty czy politykę wobec pośredników. Wręcz przeciwnie, doświadczenie i relacje takiej firmy będziemy chcieli wykorzystać w perspektywie rozwoju i ekspansji całej Grupy. Ale są też spółki, które nie radzą sobie aż tak dobrze, i one na pewno będą potrzebowały naszego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta