Wyjaśnienia podejrzanej ceny
Zamawiający nie korzystają z możliwości odrzucenia oferty, gdyż obawiają się odwołania do Krajowej Izby Odwoławczej i unieważnienia swojej decyzji.
W toku postępowania przetargowego pojawiają się sytuacje, w których zamawiający ma obowiązek zwrócić się do wykonawców o udzielenie wyjaśnień w zakresie ceny lub kosztu, jeżeli cena lub koszt oferty albo ich istotne części składowe wydają się rażąco niskie w stosunku do szacunkowej wartości zamówienia. Zamawiający wypełniają obowiązki związane z żądaniem wyjaśnień, ale często mimo posiadanej wiedzy nie decydują się na wykluczanie wykonawców z postępowań z powodu rażąco niskiej ceny, w obawie przed możliwością zaskarżenia decyzji w postępowaniu przed Krajową Izbą Odwoławczą.
Konkurencyjność i rzetelność to słowa kluczowe dla realizacji zakupów publicznych. Zapewnienie konkurencyjności wykonawców i rzetelności wykonania zamówień publicznych powinno być wykonane m.in. poprzez zbadanie ceny oferty, zaproponowanej inwestorowi publicznemu przez wykonawcę, pod kątem ujawnienia rażąco niskiej ceny. Kwestia badania ofert wykonawców w tym zakresie (na podstawie art. 90 ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych – dalej „Pzp"), była już wielokrotnie przedmiotem różnorodnych publikacji, rozważań i wyroków zarówno KIO, jak i sądów powszechnych. Nadal jednak prowadzenie procedury weryfikacyjnej stwarza wykonawcom i zamawiającym problemy.
Obowiązek wystąpienia zamawiającego o wyjaśnienia i dowody
Nowelizacja...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta