Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zadłużona telewizja

05 września 2017 | Publicystyka, Opinie | Juliusz Braun

Nie ma nic złego w tym, że polski rząd wspiera publicznego nadawcę. Jednak nic nie wskazuje, by kolejne, liczące nawet kilkaset milionów złotych, pożyczki dla TVP przełożyły się na jakość jej oferty – pisze były prezes telewizji publicznej.

Na początek rytualne zastrzeżenie: uważam, że media publiczne są ważne i potrzebne, a ich finansowanie z publicznej kasy jest w pełni uzasadnione. Tak jest we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Największe stacje, jak niemieckie ARD i ZDF, dostają z powszechnej opłaty audiowizualnej kilkadziesiąt razy więcej środków niż TVP.

Pieniądze te, rozliczane zgodnie z przepisami dyrektywy europejskiej, służą realizacji zadań obejmujących także rozrywkę, produkcję seriali itp. Także w Polsce środki publiczne, czyli abonament radiowo-telewizyjny, choć pokrywają tylko niewielka część potrzeb TVP, są bardzo precyzyjnie rozliczane.

Niedawna, zaskakująca operacja finansowego zasilenia TVP przez rząd wzbudziła jednak wiele komentarzy i wątpliwości. Do telewizji trafiła bowiem kwota niebagatelna nawet w skali wydatków budżetu państwa. Telewizja publiczna, której roczne przychody z reklam i abonamentu to ok. 1,3 mld zł, otrzymała pożyczkę w wysokości 800 mln. zł. W ubiegłym roku spółka wyemitowała obligacje wartości 300 mln. Jeśli dodamy do tego koszt obsługi kredytu, nawet jeśli wyjątkowo korzystny, to liczony w grubych dziesiątkach milionów, łatwo wyliczyć, że dług publicznego nadawcy przekracza jego roczne obroty. A właściwie będzie przekraczał, bo uruchomiona została dopiero pierwsza transza pożyczki, a kolejne pieniądze będą trafiać do telewizji w miarę zgłaszanych potrzeb....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej" na miesiąc z rabatem 50%!

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10844

Wydanie: 10844

Spis treści
Zamów abonament