Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niedopuszczalna pomoc gminy na zadania zlecone powiatu

05 września 2017 | Administracja | Marcin Nagórek

Wydatek budżetu tytułem pomocy finansowej dla powiatu na zadanie związane z paszportami, może zostać skutecznie podważony przez regionalną izbę obrachunkową w toku postępowania nadzorczego. Dotyczy bowiem środków finansowych na zadanie, które nie jest zadaniem własnym powiatu, lecz mu zleconym.

- Zamierzamy jako gmina przeznaczyć z budżetu 25 tys. zł by pomóc finansowo powiatowi na zadania mu zlecone (paszportowe), a dokładniej chodzi o wynagrodzenia pracowników wykonujących te zadania.Czy taki wydatek budżetu jest prawidłowy?

Nie. Po pierwsze wskazać należy, że zadanie związane z realizacją zadań dotyczących spraw paszportowych (w tym w zakresie mieści się kwestia wydatków na wynagrodzenia pracowników realizujących zadanie) jest z pewnością zadaniem z zakresu administracji rządowej, które zostało przekazane powiatowi do wykonania. Z kolei, z art. 41 ust. 3 ustawy z 13 lipca 2006 r. o dokumentach paszportowych (tekst jedn. DzU z 2016 r. poz. 758) wynika jasno, że koszty związane z wydawaniem dokumentów paszportowych przez organy paszportowe, są finansowane z budżetu państwa z części, której dysponentem jest...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10844

Wydanie: 10844

Spis treści
Zamów abonament