Służba cywilna: zatrudnienie cudzoziemców z ograniczeniami
Praca w służbie cywilnej zastrzeżona jest, co do zasady, dla obywateli polskich. Wyjątkowo znaleźć w niej mogą zatrudnienie także niektórzy cudzoziemcy ale pod warunkiem, że spełnią wskazane w ustawie warunki.
Małgorzata Jankowska
Zasady, na jakich osoby nieposiadające obywatelstwa polskiego mogą zostać przyjęte do korpusu służby cywilnej wymienia art. 5 ustawy o służbie cywilnej (dalej usc). Wskazuje on, że w tej służbie o zatrudnienie na niektórych stanowiskach, poza obywatelami polskimi, ubiegać się mogą obywatele Unii Europejskiej oraz obywatele innych państw, którym na podstawie umów międzynarodowych lub przepisów prawa wspólnotowego przysługuje prawo podjęcia zatrudnienia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej >patrz ramka.
Potwierdzenie obywatelstwa
W związku z tym, że ustawodawca nie określił formy potwierdzenia przez cudzoziemca ubiegającego się o zatrudnienie w służbie cywilnej posiadania obywatelstwa Unii Europejskiej czy obywatelstwa innego państwa, którego obywatele mają prawo podjęcia zatrudnienia w Polsce na podstawie umów międzynarodowych lub przepisów prawa unijnego Departament Służby Cywilnej KPRM (dsc.kprm.gov.pl) wskazuje, że takim potwierdzeniem może być zarówno stosowny dokument urzędowy jak i oświadczenie cudzoziemca o posiadaniu obywatelstwa danego państwa. Oświadczenie o posiadaniu obywatelstwa danego państwa, które jest członkiem Unii Europejskiej, będzie równoznaczne z oświadczeniem o posiadaniu obywatelstwa UE. Na podstawie tego samego oświadczenia o posiadaniu obywatelstwa danego państwa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta