Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rynek IT wyhamował ale już wkrótce wyraźnie przyspieszy

05 września 2017 | Rzeczpospolita Cyfrowa
rynek wreszcie odbija się od dna
źródło: Rzeczpospolita
rynek wreszcie odbija się od dna

Ranking „Rzeczpospolitej" | Wyłoniliśmy liderów polskiej branży informatycznej. Katarzyna Kucharczyk

Polska gospodarka dynamicznie się rozwija, ale dane dotyczące rynku IT nie zachwycają. W 2016 r. skurczył się o 3,9 proc. – podaje firma PMR.

Wiele segmentów zanotowało nawet dwucyfrowe spadki, ale rynek usług pozostał na podobnym poziomie jak w latach poprzednich. Jego wartość wyrażona w dolarach amerykańskich zmalała o 2 proc., a w złotym wzrosła o 2,5 proc. – podaje firma IDC. W wyniki branży uderzył przede wszystkim zastój w segmencie publicznym, ale również niższe, niż oczekiwano, inwestycje sektora komercyjnego.

Eksperci są jednak zgodni, że najgorsze już za nami. IDC spodziewa się, że do 2021 r. średni wskaźnik wzrostu wydatków na usługi IT powinien wynieść 4,5 proc. w skali roku.

Widać ożywienie

Z kolei firma PMR prognozuje, że w 2017 r. cały rynek IT w Polsce wzrośnie o 2,7 proc., podczas gdy rok później dynamika będzie ponaddwukrotnie wyższa i przekroczy poziom 6 proc. Z tegorocznego badania przeprowadzonego niedawno wśród 100 największych przedsiębiorstw działających w branży IT w Polsce płyną umiarkowanie optymistyczne wnioski.

– Trzy czwarte respondentów jest zdania, że w 2017 r. wartość rynku IT wzrośnie, a w przypadku roku 2018 wzrostu oczekuje 90 proc. badanych. Widać wyraźnie rosnący optymizm – komentuje analityk PMR Paweł Olszynka.

Wyraźnego ożywienia można się spodziewać jednak dopiero w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10844

Wydanie: 10844

Spis treści
Zamów abonament