Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mówcie mi Bror

05 września 2017 | Rzecz o prawie | Anna Nowacka-Isaksson

Kiedy w 1967 r. Bror Rexed obejmował posadę dyrektora generalnego w Zarządzie Medycznym, oznajmił pracownikom, że będzie się do nich zwracał na ty, niezależnie od ich miejsca w hierarchii instytucji. Powszechnie się uważa, że szwedzki neurolog zapoczątkował językową reformę w imię ideologii równości. Jego inicjatywa symbolizowała zniesienie tytułów i stała się dowodem na to, że równość społeczna jest faktem w socjaldemokratycznym dobrobycie. Przynajmniej teoretycznie. Przypieczętowała radykalizację lat 60.

W ten sposób do lamusa trafiły grzecznościowe formy: „Czy pan Olsson może być tak miły i to zrobić?​". „Czy pani dyrektorowa zechce sprawę rozważyć?" lub: „Czy doktor Hansson życzy sobie kawę?".

Takie frazy odłożono na tę samą półkę co nadawanie tytułów szlacheckich czy zapisy spadkowe. W wielu środowiskach uważano je za...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10844

Wydanie: 10844

Spis treści
Zamów abonament