Mówcie mi Bror
Kiedy w 1967 r. Bror Rexed obejmował posadę dyrektora generalnego w Zarządzie Medycznym, oznajmił pracownikom, że będzie się do nich zwracał na ty, niezależnie od ich miejsca w hierarchii instytucji. Powszechnie się uważa, że szwedzki neurolog zapoczątkował językową reformę w imię ideologii równości. Jego inicjatywa symbolizowała zniesienie tytułów i stała się dowodem na to, że równość społeczna jest faktem w socjaldemokratycznym dobrobycie. Przynajmniej teoretycznie. Przypieczętowała radykalizację lat 60.
W ten sposób do lamusa trafiły grzecznościowe formy: „Czy pan Olsson może być tak miły i to zrobić?". „Czy pani dyrektorowa zechce sprawę rozważyć?" lub: „Czy doktor Hansson życzy sobie kawę?".
Takie frazy odłożono na tę samą półkę co nadawanie tytułów szlacheckich czy zapisy spadkowe. W wielu środowiskach uważano je za...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta