Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Branża zbrojeniowa potrzebuje skali

05 września 2017 | Ekonomia
źródło: materiały prasowe

Książę Michael von Liechtenstein | Nie należy przeceniać znaczenia offsetu, ale powinien być zawsze elementem długoterminowej strategii przemysłu obronnego – mówi założyciel Geopolitical Intelligence Services AG.

 

Rz: Polskie Ministerstwo Obrony zaczęło deklarować, że ograniczy wymagania offsetowe przy zakupach sprzętu. Kontrakty z pakietami offsetowymi są po prostu droższe. Czy to prawda?

Potencjał przemysłu obronnego jest generalnie rezultatem solidnej woli politycznej, rzadko praw rynku. Solidność oznacza tu jasne cele polityczne i pieniądze.

Rozliczenia offsetowe są w wielu przypadkach korzystne dla kraju zamawiającego. Należy jednak pamiętać, że negocjacje są zwykle długie i skomplikowane. Co więcej, oferowane technologie odpowiadają początkowo normom, jakie obowiązują w kraju dostawcy, ich adaptacja dodatkowo wydłuża procedury. Ponadto, w ramach rozliczeń offsetowych w obrębie Unii kryją się potencjalne problemy prawne (z wyjątkiem sytuacji, w których interesy narodowe mogą być wyraźnie udokumentowane). Rozliczenia offsetowe mogą pomóc w rozwijaniu know-how, technologii i tworzeniu miejsc pracy w przemyśle obronnym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10844

Wydanie: 10844

Spis treści
Zamów abonament