Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ulga na złe długi także po dwóch latach

06 listopada 2017 | Podatki | Eryk Malewski

VAT | Dostawca towarów, który nie otrzymał zapłaty od nabywcy w ciągu 150 dni od terminu płatności za transakcję, ma prawo do korekty podatku należnego bez względu na to ile czasu upłynęło od końca roku, w którym wystawił fakturę.

Ulga na złe długi to określenie rozwiązania uregulowanego w art. 89a i 89b ustawy o VAT. Polega ono na skorygowaniu podatku należnego przez dostawcę towarów (świadczącego usługi) w przypadku, gdy nie otrzymał on od kontrahenta zapłaty w ciągu 150 dni od terminu płatności, z zastrzeżeniem spełnienia pozostałych warunków przewidzianych w art. 89a ustawy VAT.

Zgodnie z art. 89 ust. 2 pkt 5 ustawy o VAT, istotnym ograniczeniem skorzystania z ulgi na złe długi jest warunek, aby od daty wystawienia faktury dokumentującej wierzytelność nie upłynęły dwa lata, licząc od końca roku, w którym została wystawiona. Ograniczenie to jest istotne, ponieważ 2-letni termin liczy się od końca roku, w którym faktura została wystawiona, a nie od daty płatności, co może stanowić dla podatników problem w przypadku płatności odroczonych lub rozłożonych na raty.

Zgodnie z dyrektywą

Podstawą wprowadzenia do polskiej ustawy o VAT ulgi na złe długi jest art. 90 ust. 1 dyrektywy 2006/112/WE. Stanowi on, że w przypadku anulowania, wypowiedzenia, rozwiązania, całkowitego lub częściowego niewywiązania się z płatności lub też w przypadku obniżenia ceny po...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10896

Wydanie: 10896

Spis treści
Zamów abonament