Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Talenty lubią ciszę

06 listopada 2017 | Życie Wielkopolski | Łukasz Majchrzyk
Dawid Kownacki jest wychowankiem Akademii Lecha, dziś piłkarzem Sampdorii Genua.
autor zdjęcia: Piotr Nowak
źródło: Rzeczpospolita
Dawid Kownacki jest wychowankiem Akademii Lecha, dziś piłkarzem Sampdorii Genua.

Lech Poznań stworzył bardzo dobrą akademię piłkarską, ciągle ją ulepsza, a sprzedając najzdolniejszych wychowanków, już nieźle zarabia.

Jak zmierzyć jakość piłkarskiego szkolenia? Odpowiedź jest prosta – najłatwiej w twardej walucie. W takiej klasyfikacji akademia Lecha nie ma w ostatnich latach w Polsce konkurencji. Karol Linetty, Dawid Kownacki, Jan Bednarek, Marcin Kamiński, Tomasz Kędziora, a nawet Krystian Bielik czy Bartosz Bereszyński – to w komplecie zawodnicy, którzy przeszli przez poznański system szkolenia, a w końcu trafili do renomowanych zagranicznych klubów. Dwaj ostatni wyruszyli w wielki, piłkarski świat już z Warszawy, ale trenerzy Lecha też dołożyli się do ich sukcesu.

– 11 lat temu postawiliśmy mocno na rozwój akademii i można powiedzieć, że równo po dziesięciu latach przyszły wymierne efekty. Jest to dla nas ogromna satysfakcja i powód do dumy, że nasi wychowankowie trafili do świetnych drużyn, ale jeszcze ważniejsze, by pokazali, że piłkarze z Poznania są w stanie utrzymać tam swoją pozycję. Naszą misją jest przygotowywanie zawodników do wielkiego futbolu, a pieniądze z ich sprzedaży pomogą klubowi się rozwijać – mówi „Rzeczpospolitej" Piotr Rutkowski, wiceprezes Lecha.

Akademia ma bardzo ważne miejsce w strategii klubu z Poznania. Wychowankowie mają regularnie zasilać pierwszą drużynę tak, żeby w składzie było 50–60 proc. piłkarzy, którzy Lecha mają we krwi i będą pomagać zdobywać kolejne trofea do klubowej kolekcji. Pieniądze z ich sprzedaży zasilą klubowe konto, dzięki...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10896

Wydanie: 10896

Spis treści
Zamów abonament