Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowe umowy w rolnictwie bez minimalnej pensji

06 listopada 2017 | Prawo | Mateusz Rzemek

Rolnicy będą mogli zatrudniać pomocników, także ze Wschodu, na czas zbiorów owoców i warzyw z mikroskładką w KRUS, ale tylko na 90 dni rocznie.

Minister rolnictwa przygotował projekt zmian wprowadzających w Polsce nowy rodzaj umów o pracę w rolnictwie, których do tej pory nie było. Już w przyszłym roku może w ten sposób zostać zatrudnionych nawet pół miliona osób. Głównie będą to pracownicy ze Wschodu.

Mniejsza ochrona

Chodzi o wprowadzenie możliwości zawarcia przez rolnika umowy o pomocy przy zbiorach owoców i warzyw. Umowa z pomocnikiem rolnika będzie mogła być zawarta na nie więcej niż 90 dni w ciągu roku kalendarzowego. W tym czasie rolnik będzie opłacał zryczałtowaną składkę na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie (obecnie wynosi 42 zł miesięcznie) oraz ubezpieczenie zdrowotne (jak za domownika w działach specjalnych produkcji rolnej, czyli obecnie 132 zł). Łącznie takie zatrudnienie,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10896

Wydanie: 10896

Spis treści
Zamów abonament