Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Obsługa zbytych kredytów hipotecznych bez zwolnienia z VAT

06 listopada 2017 | Podatki | Justyna Gołębiowska

Podmiot, który dokonał cesji na rzecz banku hipotecznego portfela uprzednio udzielonych przez siebie kredytów hipotecznych, nie może zostać uznany za kredytodawcę, który zarządza kredytami na rzecz tego banku.

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 13 września 2017 r. (III SA/Wa 1814/16).

We wniosku o interpretację podatnik wyjaśnił, że utworzył nowy podmiot – bank hipoteczny, na rzecz którego, za wynagrodzeniem, przetransferował portfel wierzytelności kredytowych udzielonych uprzednio klientom indywidualnym. W stosunku do tych wierzytelności bank - zbywca wierzytelności (dalej: podatnik lub spółka) świadczył na rzecz banku hipotecznego usługę, która zdaniem spółki, na postawie art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT, była objęta zwolnieniem jako usługa zarządzania kredytami przez kredytodawcę. W uzasadnieniu podkreślono, że wierzytelności objęte usługą są konsekwencją umów zawartych z klientami indywidualnymi przez podatnika, na mocy których podatnik pełnił rolę kredytodawcy, a usługa stanowi jedno świadczenie złożone i powinna być traktowana jako usługa kompleksowa.

Organ podatkowy uznał stanowisko spółki za nieprawidłowe (IPPP1/4512-1322/15-2/KC). Stwierdził, że skoro w niniejszej sprawie doszło do cesji wierzytelności na bank hipoteczny, to nie można uznać, że podatnik nadal zarządza udzielonymi przez siebie kredytami. Podatnik wniósł skargę na tę interpretację do WSA w Warszawie, który jednak nie zgodził się ze stanowiskiem spółki....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10896

Wydanie: 10896

Spis treści
Zamów abonament