Spółka osobowa nie zawsze jest zakładem dla wspólnika
ROZLICZENIA | Gdy dochody spółki osobowej są uzyskiwane częściowo z państwa rezydencji zagranicznego wspólnika, to takie stałe miejsce prowadzenia przez niego działalności powinno zostać uznane za zakład obydwu wspólników. TOMASZ PIEKIELNIK MICHAŁ SOKOŁOWSKI
Jedną z częściej wybieranych form prowadzenia działalności gospodarczej jest spółka osobowa. Niektóre jej formy nie tylko bowiem, jak w przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, umożliwiają wykluczenie z odpowiedzialności majątku prywatnego wspólników, ale i równocześnie korzystniejsze niż w przypadku spółek kapitałowych rozliczenie podatku dochodowego. Spółki osobowe bywają także często wybieraną formą prawną inwestycji nierezydentów podatkowych, tj. osób fizycznych lub prawnych podlegających nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w państwie innym niż Polska. Niejednokrotnie jednak podatkowe konsekwencje rozliczenia podatku dochodowego przez takich zagranicznych wspólników mogą nasuwać wiele wątpliwości.
Co mówią przepisy
Według polskich przepisów dotyczących opodatkowania dochodu, spółka osobowa nie posiada podmiotowości. Podatnikiem nie jest zatem spółka, lecz jej wspólnicy.
Zasadniczo dochód uzyskiwany przez wspólnika z udziału w spółce osobowej traktowany jest przez umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania jako zysk przedsiębiorstwa prowadzonego poprzez zakład położony na terytorium państwa, w którym utworzona została spółka osobowa. W większości umów o unikaniu podwójnego opodatkowania zawieranych przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta