Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jaki koszt przy zbyciu przedmiotu aportu do spółki przekształcanej

06 listopada 2017 | Podatki | Cezary Klepacki

W przypadku zbycia przez spółkę przekształconą udziałów będących uprzednio przedmiotem aportu do przekształcanej spółki jawnej, kosztem uzyskania przychodu będzie wartość nominalna udziałów w spółce zależnej z dnia ustania bytu prawnego spółki jawnej.

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z 30 sierpnia 2017 r. (I SA/Po 231/17).

Wnioskodawcą (dalej: spółka) jest spółka z o.o. powstała w wyniku przekształcenia ze spółki jawnej (dalej: spółka jawna). Wspólnicy spółki jawnej (dalej: wspólnicy) przed jej przekształceniem wnieśli do niej m.in. wkład niepieniężny w postaci udziałów w innej sp. z o.o. (dalej: spółka zależna). W wyniku wniesienia aportu doszło do powiększenia wartości wkładów wspólników spółki jawnej o wartość udziałów w spółce zależnej.

Spółka zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem o właściwy sposób ustalenia wartości kosztu uzyskania przychodu z tytułu zbycia posiadanych udziałów w spółce zależnej. Zdaniem wnioskodawcy, kosztem uzyskania przychodu rozpoznawalnym w momencie zbycia udziałów, będzie wartość nominalna udziałów w spółce zależnej odpowiadająca kwocie, o którą zwiększyła się wartość wkładów wspólników w spółce jawnej w związku z wniesieniem aportu.

Organ nie zgodził się z tym stanowiskiem. W jego ocenie wartość kosztów uzyskania przychodów w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10896

Wydanie: 10896

Spis treści
Zamów abonament