Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy nieodpłatne udzielenie poręczenia jest przychodem dla kredytobiorcy

06 listopada 2017 | Podatki | Agnieszka Krzyżaniak Adrian Mroziewski

CIT | Zdarza się, że w grupach kapitałowych jeden podmiot zobowiązuje się, że wykona zobowiązanie dłużnika, gdyby on sam tego nie zrobił. Jeśli poręczyciel nie dostaje w zamian wynagrodzenia w żadnej formie, to takie świadczenia powinny być opodatkowane.

Dla wielu podatników kwestia skutków podatkowych otrzymania nieodpłatnego poręczenia od podmiotu z grupy nie zawsze jest oczywista. Udzielenie poręczenia oznacza dla udzielającego poręczenie ekspozycję na dodatkowe ryzyko, za które powinien otrzymać odpowiednie wynagrodzenie. Przy otrzymaniu poręczenia bez zapłaty wynagrodzenia dochodzi zatem do otrzymania nieodpłatnego świadczenia w myśl ustawy o podatku dochodowym. Natomiast poręczenia bez zapłaty wynagrodzenia nie będzie można uznać za świadczenie nieodpłatne, gdy będzie ono skompensowane innymi wzajemnymi świadczeniami. Skąd więc biorą się wątpliwości przy podatkowym zaklasyfikowaniu nieodpłatnych poręczeń otrzymanych w ramach danej grupy podmiotów powiązanych i kiedy należy je uznać za przychód podlegający opodatkowaniu?

Korzystanie w pierwszej kolejności z poręczeń grupowych wydaje się naturalnym odruchem i najprostszym oraz najszybszym sposobem jego pozyskania. Poręczycielem jest najczęściej w takich sytuacjach podmiot z grupy, który może wykazać się najlepszą zdolnością kredytową, a tym samym ma najmniejsze prawdopodobieństwo niewypłacalności (co w praktyce przekłada się również na najlepszy rating kredytowy, dzięki czemu jest w stanie zaakceptować większe ryzyko). Udzielenie poręczenia wewnątrzgrupowego umożliwia beneficjentowi poręczenia pozyskanie zewnętrznego finansowania lub bezpośrednią realizację danej inwestycji....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10896

Wydanie: 10896

Spis treści
Zamów abonament