Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Roboty budowlane są opodatkowane w kraju położenia nieruchomości

06 listopada 2017 | Podatki | Marcin Szymankiewicz

zasady | Polska firma nie rozpozna importu usług, jeżeli kupuje usługi budowlane realizowane na terytorium Austrii od austriackiego kontrahenta niezarejestrowanego w Polsce dla celów VAT. Nie rozlicza także podatku z tego tytułu. MARCIN SZYMANKIEWICZ

- Firma z Austrii (nie jest zarejestrowana dla potrzeb VAT w Polsce) wykonuje usługi budowlane na nieruchomości na terenie Austrii na rzecz podmiotu gospodarczego z Polski. Podmiot polski nie jest zarejestrowany w Austrii dla potrzeb VAT. Firma z Austrii wystawiła FV bez VAT z zapisem o odwrotnym obciążeniu, podając § 3a Abs 6 UStG. Czy to jest prawidłowe? Kto powinien rozliczyć VAT? – pyta czytelniczka.

Istota problemu sprowadza się do odpowiedzi na pytanie, czy polska firma w związku z nabyciem usług budowlanych realizowanych na terytorium Austrii od austriackiej firmy (niezarejestrowanej w Polsce dla celów VAT) musi rozpoznać i oprowadzić podatek należny z tytułu importu usług.

Przez import usług rozumie się świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT (zob. art. 2 pkt 9 ustawy o VAT).

Nabywca może być podatnikiem

Stosownie do art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT, podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające usługi, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

a) usługodawcą jest podatnik nieposiadający siedziby działalności gospodarczej oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, a w przypadku usług, do których stosuje się art. 28e ustawy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10896

Wydanie: 10896

Spis treści
Zamów abonament