Roboty budowlane są opodatkowane w kraju położenia nieruchomości
zasady | Polska firma nie rozpozna importu usług, jeżeli kupuje usługi budowlane realizowane na terytorium Austrii od austriackiego kontrahenta niezarejestrowanego w Polsce dla celów VAT. Nie rozlicza także podatku z tego tytułu. MARCIN SZYMANKIEWICZ
- Firma z Austrii (nie jest zarejestrowana dla potrzeb VAT w Polsce) wykonuje usługi budowlane na nieruchomości na terenie Austrii na rzecz podmiotu gospodarczego z Polski. Podmiot polski nie jest zarejestrowany w Austrii dla potrzeb VAT. Firma z Austrii wystawiła FV bez VAT z zapisem o odwrotnym obciążeniu, podając § 3a Abs 6 UStG. Czy to jest prawidłowe? Kto powinien rozliczyć VAT? – pyta czytelniczka.
Istota problemu sprowadza się do odpowiedzi na pytanie, czy polska firma w związku z nabyciem usług budowlanych realizowanych na terytorium Austrii od austriackiej firmy (niezarejestrowanej w Polsce dla celów VAT) musi rozpoznać i oprowadzić podatek należny z tytułu importu usług.
Przez import usług rozumie się świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT (zob. art. 2 pkt 9 ustawy o VAT).
Nabywca może być podatnikiem
Stosownie do art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT, podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające usługi, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:
a) usługodawcą jest podatnik nieposiadający siedziby działalności gospodarczej oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, a w przypadku usług, do których stosuje się art. 28e ustawy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta