Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kto rozliczy VAT od usług na rzecz zagranicznego podatnika

06 listopada 2017 | Podatki | Piotr Kochanecki

Świadczenie usług pośrednictwa w zakupie w Polsce linii produkcyjnej dla kontrahenta z Iranu będącego podatnikiem podlega opodatkowaniu w miejscu, w którym usługobiorca posiada siedzibę działalności gospodarczej.

Tak uznał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 5 września 2017 r. (0113-KDIPT1-2.4012.362.2017.2.JS).

Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT zarejestrowanym w Polsce i prowadzącym działalność m.in. w zakresie pośrednictwa. Zamierza on pomagać irańskiemu kontrahentowi w zakupie na terytorium Polski elementów linii technologicznej do pakowania mleka. Usługa ta będzie realizowana w ten sposób, że zagraniczny kontrahent wskaże spółce asortyment oraz ilość towaru jaką chce nabyć, spółka natomiast nawiąże kontakt z dostawcą na terytorium Polski, przekaże mu wszelkie informacje dotyczące specyfikacji otrzymane od klienta, a także ustali z nim cenę. Po ustaleniu i zaakceptowaniu warunków transakcji, spółka złoży u niego zamówienie na rzecz kontrahenta. Dostawca wyśle ustalone towary bezpośrednio do finalnego odbiorcy. Płatność będzie realizowana w ten sposób, że kontrahent irański przekaże na konto spółki środki pieniężne w wysokości ustalonej ceny zakupu, które spółka przekaże dostawcy, oraz prowizji od wartości zakupu, która będzie stanowiła wynagrodzenie spółki za usługę pośrednictwa....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10896

Wydanie: 10896

Spis treści
Zamów abonament