Europa otwarta na obywateli
Wspólny rynek powinien być narzędziem wolności gospodarczej. Jeśli jest instrumentalizowany, to jest to działanie przeciwko idei integracji europejskiej – pisze szef Gabinetu Prezydenta RP.
Europa potrzebuje dzisiaj pozytywnej odpowiedzi na problemy, którymi żyją obywatele jej państw członkowskich. Musi na powrót stać się odpowiedzią, a nie znakiem zapytania. Europa nie może mnożyć wątpliwości, tylko musi zacząć je przełamywać. Bo my, którzy jesteśmy zwolennikami procesu integracji europejskiej, potrzebujemy Europy skutecznej, czyli takiej, która daje Europejczykom odpowiedzi, a nie stawia przed nimi kolejnych pytań.
Aby było to możliwe, potrzebujemy w Europie czterech jedności i czterech wolności. Tylko pod tym warunkiem Europa znowu będzie mogła stać się odpowiedzią, ale tą odpowiedzią, która będzie miała także podstawy w tradycji koncepcji integracji europejskiej. Tymi czterema jednościami są: jedność prawa, jedność instytucji, jedność rynku oraz jedność budżetu.
Musimy te jedności obronić w procesie reformy Unii Europejskiej. Każdy podział w zakresie acquis communautaire, w zakresie instytucji, w zakresie rynku i w zakresie budżetu jest niezgodny z ideą integracji europejskiej. W ramach jednego prawa, jednych instytucji, wspólnego rynku i wspólnego budżetu możemy i powinniśmy cieszyć się czterema wolnościami: wolnością zatrudnienia (przepływu osób), wolnością handlu, wolnością usług oraz wolnością przepływu kapitału.
Podwójna pętla populizmu
Problem współczesnej polityki europejskiej polega na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta