Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Katalonia w rękach radykalnej lewicy

06 listopada 2017 | Świat | Jędrzej Bielecki

Barcelońska burżuazja traci kontrolę nad katalońskim ruchem niepodległościowym. To efekt ucieczki Carlesa Puigdemonta przed hiszpańskim wymiarem sprawiedliwości do Brukseli.

W niedzielę o 9.17 były szef rządu regionalnego (Generalitat) i czterech jego „ministrów" stawiło się w komisariacie policji przy ulicy Royale w centrum belgijskiej stolicy.

Po całym dniu przesłuchań sędzia miał podjąć decyzję, czy odrzucić wydany w piątek przez Hiszpanię europejski nakaz aresztowania, czy też uznać, że spełnia wszelkie warunki formalne i wymaga rozpatrzenia. A jeśli tak, to czy aresztować do czasu rozstrzygnięcia sprawy pięciu Katalończyków czy też, pod pewnymi warunkami, pozostawić ich na wolności.

Obrońca Puigdemonta, znany adwokat Paul Bekaert, będzie grał na czas. Podstawą jego strategii jest to, że w belgijskim prawie nie ma zbrodni „rebelii i nawoływania do buntu", o co oskarżony jest przez Madryt jego klient. Bekaert wskazuje także na „upolitycznienie"...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10896

Wydanie: 10896

Spis treści
Zamów abonament