Szanse dla polskich firm
Elektromobilność, przemysł chemiczny, budownictwo – tu możemy uzyskać przewagę. Jak? O tym będą rozmawiać eksperci podczas Kongresu 590.
Anna Cieślak-Wróblewska
Przemysł motoryzacyjny w Polsce radzi sobie całkiem dobrze. W I półroczu tego roku produkcja była o 7,5 proc. wyższa niż rok wcześniej i aż o 40 proc. wyższa niż pięć lat temu. Rośnie także zatrudnienie (pracuje tu już 192 tys. osób) i eksport. Ale przemysł motoryzacyjny stoi przed wielkimi wyzwaniami. Obecnie największy atut motoryzacyjnych potęg – silnik Diesla, może stać się przeżytkiem, który zanieczyszcza środowisko naturalne. Producenci inwestują więc w nowe technologie, a klienci poszukują środków transportu, które nie emitują szkodliwych spalin.
Polska w wyścigu
Napęd elektryczny wzbudza też olbrzymie zainteresowanie władz krajowych, samorządowych, jak i całego społeczeństwa. Zdaniem Mateusza Morawieckiego, wicepremiera, ministra rozwoju i finansów, w elektromobilnym wyścigu Polska ma takie same szanse, jak inni gracze na rynku. Jak wynika z przygotowanej przez Morawieckiego strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju, elektromobilność może pozwolić uwolnić uśpiony do tej pory polski potencjał. Rząd wyznaczył sobie klarowny cel – do 2025 roku po polskich drogach ma...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta