Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przed próbą generalną

16 stycznia 2018 | Rzecz o prawie

Dariusz Sałajewski

Temat kreowania kolejnych ścieżek dostępu do zawodów prawniczych – adwokata i radcy prawnego – znów jest aktualny. Poważnym tego sygnałem jest zapowiedziana przez resort sprawiedliwości korespondencja z uniwersytetami na temat założeń programowo-organizacyjnych „aplikacji uniwersyteckiej". Padają sugestie, że ścieżka uniwersytecka mogłaby się okazać tańsza, może krótsza.

Będzie popyt, będzie ustawa

Po pierwsze wymagałoby to zmiany obowiązujących ustaw prawa o adwokaturze i o radcach prawnych. Takie zmiany przeprowadza się obecnie sprawnie. W niedawnej debacie redakcyjnej „Rzeczpospolitej" poświęconej tej sprawie podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Marcin Warchoł mówił, że jak „będzie popyt, będzie ustawa". Na razie przystąpiono jednak do sondowania, czy będzie „podaż usługi". Stąd wspomniana korespondencja z uniwersytetami.

Nowa usługa musiałaby zapewne być dostępna w całym kraju. Tymczasem z wcześniej wypowiadanych nieoficjalnie opinii wynikało, że nie wszystkie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10952

Wydanie: 10952

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament