Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy fiskus może kwestionować gminie odliczenie VAT w całości?

16 stycznia 2018 | Administracja | Elżbieta Rogala

Gmina niezadowolona z rozstrzygnięcia dyrektora Krajowej Administracji Skarbowej ma prawo odwołać się do sądu administracyjnego od postanowienia tego organu odmawiającego wydania interpretacji w podatku VAT z uwagi za ryzyko naruszenia prawa.

- Gmina jest w trakcie budowy hali widowiskowo-sportowej, którą po wybudowaniu zamierza przekazać swojej własnej spółce w dzierżawę, stosując od czynszu dzierżawnego 23 proc. VAT. zapytała dyrektora Krajowej Izby Skarbowej, czy możliwe jest odliczenie VAT w całości od zakupów inwestycyjnych związanych z tym obiektem. Dyrektor KIS wydał jednak postanowienie odmawiające wydania interpretacji z uwagi za ryzyko wystąpienia naruszenia prawa do odliczenia. Mianowicie stwierdził, iż istnieje uzasadnione podejrzenie, że opisany we wniosku sposób wykorzystania inwestycji poprzez jej dzierżawę na rzecz spółki, prowadziłby do nadużycia prawa do odliczenia VAT. Czy organ podatkowy może kwestionować odliczanie przez gminę VAT w całości, stosując klauzulę nadużycia prawa do tej właśnie sytuacji? Czy jest jakiś sposób obrony przed podejrzeniem, że w naszej konkretnej sytuacji dzierżawa inwestycji gminnej przez spółkę gminną, prowadzić będzie do nadużycia prawa?

Opisana sprawa nie jest jednoznaczna i dość mocno skomplikowana. Wszędzie tam, gdzie istnieje podejrzenie fiskusa skierowane do podatnika VAT o „nadużycie prawa", w tym głównie prawa do odliczenia VAT, tam podatnik VAT (tu: gmina) ma duże trudności w obronie swojego stanowiska. A mianowicie gmina musi udowodnić, że postępuje prawidłowo i racjonalnie przekazując w dzierżawę swoją nowowytworzoną inwestycję gminną na rzecz swojej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10952

Wydanie: 10952

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament