Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zwiastuny przyszłości w cenach żywności

16 stycznia 2018 | Ekonomia
Żywność była w ub.r. głównym źródłem inflacji
źródło: Rzeczpospolita
Żywność była w ub.r. głównym źródłem inflacji

W grudniu inflacja wyhamowała za sprawą spadku cen paliw i wolniejszego wzrostu cen żywności. To może być początek trendu.

Jak podał w poniedziałek GUS, indeks cen konsumpcyjnych (CPI), podstawowa miara inflacji w Polsce, wzrósł w ostatnim miesiącu ub.r. o 2,1 proc. rok do roku. To odczyt minimalnie wyższy, niż wynikało z tzw. szybkiego szacunku sprzed dwóch tygodni (2 proc.), ale wyraźnie niższy od listopadowego, gdy CPI wzrósł o 2,5 proc. rok do roku.

To w dużej mierze efekt zniżki cen na stacjach benzynowych o 1,3 proc. rok do roku, po zwyżce o 4,7 proc. w listopadzie, oraz wolniejszego wzrostu cen żywności. W grudniu sięgnął on 5,8 proc. rok do roku w porównaniu z 6,5 proc. w listopadzie. Na pierwszy rzut oka to niewielka różnica, ale prawdopodobnie wyznacza zmianę trendu. Wzrost cen dóbr i usług w tej kategorii przyspieszał systematycznie od października 2016 r., a w listopadzie był największy od jesieni 2011 r. – W kolejnych miesiącach oczekujemy dalszego spadku dynamiki cen żywności oraz paliw przy umiarkowanym wzroście inflacji bazowej (nieobejmującej cen energii i żywności – red.). W efekcie prognozujemy, że inflacja w 2018 r. zmniejszy się do 1,7 proc. z 2,0 proc. średnio w 2017 r. – napisał w komentarzu do poniedziałkowych danych Jakub Olipra z banku Credit...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10952

Wydanie: 10952

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament