Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Koniec z tanim węglem

16 stycznia 2018 | Ekonomia
Węgiel jest głównym paliwem do produkcji ciepła w polsce
źródło: Rzeczpospolita
Węgiel jest głównym paliwem do produkcji ciepła w polsce

surowce | Rosnące ceny czarnego paliwa dla gospodarstw domowych to efekt kilku czynników. Nie bez znaczenia są samorządowe uchwały antysmogowe. barbara oksińska

O istotnym wpływie na ceny węgla lokalnych uchwał antysmogowych mówią nie tylko sprzedawcy czarnego paliwa. Przyznał to także wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, odpowiadając na interpelację poselską. Wskazał, że średni wzrost cen węgla opałowego produkowanego w Polsce w okresie sierpień 2015 – wrzesień 2017 wyniósł około 16 proc., przy wzroście cen węgla na świecie w tym okresie o około 65 proc. Wyjaśnił, że cena węgla wynika z relacji popytu i podaży na poszczególnych rynkach, konkurencyjności cen ropy i gazu oraz rozwoju nowych technologii.

– Należy także zaznaczyć, że działania antysmogowe, które służą poprawie jakości powietrza, spowodowały wycofanie z rynku komunalno-bytowego węgla uznawanego za najmniej przyjazny środowisku. Powoduje to jednak niedobory oraz wzrost cen paliwa lepszej jakości – przyznał Tobiszowski.

Dodał, że na ostateczną cenę węgla w Polsce mają również pośredni wpływ podatki i opłaty obciążające branże wynikające z działalności górniczej i korzystania ze środowiska oraz opłaty związane z pracownikami i prowadzoną działalnością gospodarczą.

Na wprowadzenie zakazów spalania węgla najgorszej jakości, w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10952

Wydanie: 10952

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament