Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dotacje na zabytki wpisane do gminnej ewidencji

16 stycznia 2018 | Administracja | Marcin Nagórek

Jednostki samorządu mogą objąć systemem dotacyjnym nie tylko zabytki wpisane do rejestru zabytków, prowadzonego przez wojewódzkiego konserwatora zabytków, ale również wpisane do ewidencji gminnych.

- Gmina zamierza podjąć uchwałę w sprawie dotowania zabytków. Urzędnicy chcą ustalić stawkę dotacji do 50 proc. nakładów koniecznych na zabytek wpisany do rejestru. Dodatkowo w uchwale planują ująć zapisy dotyczące rozliczenia i sprawozdania z dotacji. Czy będzie to dobre rozwiązanie?

Niezbędna jest w tym przypadku analiza przepisów ustawy z 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, a na szczególną uwagę zasługuje jej art. 81. Stanowi on, że w trybie określonym odrębnymi przepisami dotacja na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru lub znajdującym się w gminnej ewidencji zabytków może być udzielona przez organ stanowiący gminy, powiatu lub samorządu województwa, na zasadach określonych w podjętej przez ten organ uchwale. Takie brzmienie przepisu obowiązuje od 9 września br., a jest to o tyle...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej" na miesiąc z rabatem 50%!

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10952

Wydanie: 10952

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament