Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Program wygrał z prawnikami

16 stycznia 2018 | Rzecz o prawie | Agnieszka Besiekierska Natalia Kurek

To nieprawdopodobne, że maszyny będą wymierzały sprawiedliwość.

Branżę prawniczą czekają ogromne zmiany spowodowane rozwojem nowych technologii, które sprawią, iż obecni studenci prawa i aplikanci będą wykonywać swój zawód w zupełnie innej rzeczywistości. Wedle czarnych scenariuszy za kilkanaście lat kancelarie prowadzone w tradycyjny sposób, które nie zechcą lub nie będą mogły nadążyć za zmianami, czeka porażka. Nowe spektrum możliwości otworzy się za to przed kreatywnymi i gotowymi na zmiany prawnikami.

Garnitury razem ze swetrami

Destrukcyjne, łagodniej mówiąc, „przełomowe" technologie, tworząc nowe produkty czy usługi, prędzej czy później gruntownie zmienią rynek i wykluczą z niego starych graczy. Początkowo skupiają stosunkowo niewielką grupę odbiorców. W związku z tym trudno ocenić zakres ich zastosowania i potencjał w rewolucjonizowaniu rynku. Przykładem przełomowej technologii, która radykalnie zmieniła sposób komunikacji, był wynalazek Alexandra Grahama Bella – telefon – oraz blisko sto lat później poczta elektroniczna. Telefon znacząco ograniczył wysyłkę listów, a e-mail skutecznie wyparł faks. Aktualnym przykładem przełomowej technologii jest aplikacja Uber, będąca poważnym zagrożeniem dla tradycyjnej branży przewozów pasażerskich, a jednocześnie świetną ilustracją, z jakim oporem starych uczestników rynku mogą się spotkać pionierzy nowych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10952

Wydanie: 10952

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament