Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie tylko mocny złoty dokucza przedsiębiorcom

16 stycznia 2018 | Ekonomia
Złoty bardziej umocnił się wobec dolara niż euro
źródło: Rzeczpospolita
Złoty bardziej umocnił się wobec dolara niż euro

Umocnienie polskiej waluty nie jest na tyle duże, aby eksport był nieopłacalny, ale to jeden z czynników uderzających w rentowność eksporterów.

Polski złoty umacnia się – przez ostatnie 12 miesięcy kurs dolara spadł o blisko 18 proc., franka o prawie 14 proc., zaś euro o niecałe 5 proc. Za dolara płacimy obecnie 3,40 zł, za franka szwajcarskiego 3,53 zł, a za euro 4,17 zł.

Silniejszy złoty będzie negatywnie wpływać na wyniki finansowe niektórych eksporterów. Szczególnie tych, którzy więcej przychodów niż kosztów rozliczają w walutach. – Złoty ostatnio najbardziej umocnił się wobec dolara, co mogą odczuć spółki, które dużą część przychodów osiągają na rynku amerykańskim i rozliczają je właśnie w dolarach – mówi Mateusz Namysł, analityk Raiffeisena.

Wśród nich jest sporo firm technologicznych, m.in. Medicalgorithmics, LiveChat czy spółki produkujące gry komputerowe, takie jak CD Projekt i CI Games czy PGS Software.

–...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10952

Wydanie: 10952

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament