Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sprzątanie chodnika musi zapewnić osoba, która faktycznie włada nieruchomością

16 stycznia 2018 | Administracja | Anna Puszkarska

W razie najmu całej nieruchomości, obowiązek usuwania błota i śniegu z przylegającego do niej chodnika ciąży na najemcy. Jeżeli nieruchomość jest opuszczona, o uprzątnięcie chodnika musi zadbać jej właściciel, który mieszka w innym miejscu.

- Właściciel domu jednorodzinnego nie mieszka w nim (dom jest zamknięty i pusty). Czy zwalnia to właściciela z obowiązku zapewnienia uprzątania błota i śniegu z chodnika przylegającego do tej nieruchomości?

Nie. Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (dalej u.c.p.) do obowiązków właściciela nieruchomości należy m.in. zapewnienie uprzątnięcia błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż tej nieruchomości, przy czym za taki chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej służącą dla ruchu pieszego położoną bezpośrednio przy granicy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10952

Wydanie: 10952

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament