Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trwa budowa zrębów cyfrowego państwa

16 stycznia 2018 | Rzeczpospolita Cyfrowa
Coraz więcej polaków korzysta z usług cyfrowych administracji publicznej
źródło: Rzeczpospolita
Coraz więcej polaków korzysta z usług cyfrowych administracji publicznej

Administracja państwowa jest na dobrej drodze do digitalizacji usług, ale do mety jeszcze bardzo daleko katarzyna kucharczyk

Do 2021 r. cyfrowa gospodarka będzie generowała co najmniej 50 proc. światowego PKB – wynika z najnowszych prognoz firmy badawczej IDC. Podkreśla ona, że organizacje, które nie przyspieszą digitalizacji, będą systematycznie tracić swoją konkurencyjność. IDC przewiduje, że kluczowa dla ich rynkowej pozycji będzie zdolność do cyfrowej transformacji w ciągu najbliższych trzech lat.

Zmienia się nie tylko sektor prywatny, ale też instytucje, w tym administracja państwowa. Polska stawia fundamenty pod kompleksową cyfryzację. Jak nam idzie? Trudno o kategoryczną ocenę. Z jednej strony w ostatnich latach zrobiliśmy prawdziwy skok. Z drugiej natomiast – nadal odstajemy od innych krajów UE.

Garść statystyk

Kilka dni temu doszło do zmian w rządzie. Kadrowe roszady objęły też Ministerstwo Cyfryzacji (MC), którym wcześniej kierowała Anna Streżyńska. Jej dokonania przedstawia raport, który resort umieścił na stronie. Możemy w nim przeczytać, że systematycznie rośnie odsetek obywateli korzystających z internetu w kontaktach z administracją publiczną, a ponad 70 proc. internautów ocenia pozytywnie lub raczej pozytywnie sposób załatwienia sprawy urzędowej przez internet.

Ministerstwo podaje, że obecnie 1210 e-usług udostępnionych jest na zinwentaryzowanych portalach administracji rządowej. Niespełna 43 proc....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10952

Wydanie: 10952

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament