Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polski precedens w amerykańskim prawie

16 stycznia 2018 | Rzecz o prawie | wkt

Sąd Najwyższy Stanu Nowy Jork uznał, że homoseksualna para, która zawarła związek małżeński w urzędzie miasta Nowy Jork, może też żądać rozwodu w tym stanie – jeśli przepisy krajowe tego nie przewidują.

Taki wyrok zapadł na kanwie pozwu rozwodowego pary z Polski, która w 2013 r. skorzystała z zaproszenia władz stanu do zawierania małżeństw na podstawie ich prawa. Zaproszenie skierowano do homoseksualnych par, które w ojczyźnie nie mogą zawrzeć takiego związku. Nowy Jork to szósty stan, w którym osoby tej samej płci mogą być małżonkami.

Po dwóch latach gejowskie małżeństwo chciało rozwodu, ale nie mogli liczyć na to w swoim kraju. Nie mogli jednak także rozwieść się w USA, bo żaden z małżonków nie ma statusu rezydenta stanu Nowy Jork. Parę reprezentowała polsko-amerykańska kancelaria Ilasz&Associates. Zarzucili prawu, że dyskryminuje ich klientów. W końcu małżeństwo zostało rozwiązane wyrokiem sędziego Matthew F. Coopera, który uznał, że zezwolenie powodom na rozwód jest kwestią fundamentalnego poczucia sprawiedliwości i społecznej równości. Teraz ten wyrok będzie podstawą do żądania rozwodu przez homoseksualne pary z całego świata w w analogicznej sytuacji. 

Wydanie: 10952

Wydanie: 10952

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament