Obligacje komunalne na sfinansowanie zadań inwestycyjnych gminy
Gdy gmina chce dokonać emisji obligacji, co do zasady, musi uzyskać opinię regionalnej izby obrachunkowej.
- Gmina chce podjąć uchwałę o emisji obligacji komunalnych na sfinansowanie zadań inwestycyjnych. Emisje są planowane na lata 2019-2021, czyli z pominięciem bieżącego roku. O opinię do regionalnej izby obrachunkowej zamierzamy wystąpić po podjęciu ww. uchwały. W wieloletniej prognozie finansowej na ww. lata jest to rozpisane. Czy taka uchwała może być podważona przez regionalną izbę rozrachunkową z tego powodu, że suma zobowiązań (kredytów, pożyczek, obligacji) przekracza kwotę z uchwały budżetowej z 2018 r.?
Prawdopodobnie nie. Jednak, żeby ustosunkować się merytorycznie od podanej problematyki niezbędna jest analiza przepisów ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych. Artykuł 91 tej ustawy stanowi, że suma zaciągniętych kredytów i pożyczek oraz zobowiązań z wyemitowanych papierów wartościowych, o których mowa w art. 89 ust. 1 i art. 90, nie może przekroczyć kwoty określonej w uchwale budżetowej jednostki samorządu terytorialnego. Z kolei, jak wynika z art. 89 ust. 1 ww. ustawy, jednostki samorządu terytorialnego mogą zaciągać...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta